Wyjaśnij kto jest bohaterem tragicznym – antygona czy kreon

Pobierz

Według mnie Kreon jest postacią tragiczną, a swoją tezę postaram się uargumentować w dalszej części swojej pracy.. Antygona nie pozwalała , aby jej zmarły brat Polinejkes został pożarty przez wilki, dlatego sprzeciwiła się Kreonowi.. Interesuje go również temat władzy i jej wpływu na ludzi.. Jako kochająca siostra, wierna prawu boskiemu, czuje się zobowiązana do pochowania i uczczenia zwłok brata Polinejkesa.Kreon jest bohaterem dramatu Sofoklesa "Antygona".. Przykład -->Antygona,bohaterka dzieła Sofoklesa"Antygona" jak i również Kreon.On też jest w trudnej sytuacji.. Tytułowa bohaterka jest córką króla Teb Edypa i Jokasty.. Antygona i Kreon to główne postaci antycznej tragedii Sofoklesa.. Gdyby bohaterka posłuchałaby rozkazów Kreona, postąpiłaby wbrew własnym ideałom, nie byłaby lojalna wobec brata.. Antygona pozostała wierna boskim nakazom i zmarłemu bratu.Antygona.. Są one równorzędne, ale sprzeczne ze sobą.. "Napisałam , ale takie nie na poziomie xD DOPISZCIE COŚ LUB POPRAWCIE ; )) W utworze Sofokles " Antygona" Kreon i Antygona sprzeczają się między prawem człowieka a prawem boskim.. Nad rodem ciąży klątwa.. Postać tragiczna to taka postać, którą los stawia przed trudnym dylematem.Kto miał rację broniąc swoich praw - Antygona czy Kreon?. Antygona, wybrała zgodnie ze swoim sumieniem prawo boskie i poniosła za to śmierć.Kto jest postacią bardziej tragiczną: Antygona czy Kreon..

Zarówno Antygona jak i Kreon są bohaterami tragicznymi.

Antytezę (różnicę) stanowi podwójne prawo: reguły ustanowione przez człowieka, który żąda, by były akceptowane przez lud (Kreon) i normy obyczajowe wpisane w świętą tradycję, przestrzegane od zawsze, bo wiążące się z wierzeniami (prawa boskie).. Ismena - charakterystyka postaci Antygona - problematyka tragedii Sofoklesa Na czym polega uniwersalność "Antygony"?. Antygona była osobą głęboko wierzącą i wyżej stawiała prawo boskie.. Choć to Antygona jest główną (obok Kreona) bohaterką dramatu, Ismena nie pozwala o sobie zapomnieć.. Jest jednocześnie ojcem Hjajmona, mężęm Euredyki, ale przede wszystkim władcą Teb.. Konflikt sprzecznych racji bohaterów opiera się przede wszystkim na antytezie: prawo boskie (naturalne, niepisane) i prawo ludzkie (stanowione przez ludzi).. Po śmierci Edypa, pomiędzy jego synami wybucha konflikt o władze.Wymień najważniejszych bohaterów Antygony.. Wybór którejkolwiek z nich przynosi .Taki konflikt spotykamy w "Antygonie" Sofoklesa.. Odważna i bezkompromisowa, za najważniejsze uznaje prawa boskie.Bardzo dokładnie studiuje motywy, które kierują zachowaniem ludzi, dzięki temu możemy dobrze poznać charakter postaci Sofoklesa.. Ilu braci miała Antygona?Miałam napisac wypracowanie na temat " Kto miał rację Antygona czy Kreon?.

W języku potocznym często mówimy o czymś tragicznym, jako bardzo złym.

Tytułowa bohaterka kierowała się prawem boskim, a Kreon zasadą, że zdrajcę należy ukarać.. Obie postacie stały się pierwowzorami wielu par kobiecych w literaturze później­szych epok.Tragizm Antygony.. Jego dzieła - Antygona, Król Edyp.. Podejmował tematy ponadczasowe- jak władza, wiara, obowiązek, sytuacja człowieka wobec losu.Król Edyp - rozprawka drukuj.. Przeznaczenia bohaterów Sofoklesa nie da się odwrócić.. W utworze tym, jak i w każdej tragedii antycznej Grecji ścierają się dwie racje; Antygony, która kierowała się racjami uczuć, grzebiąc brata i Kreona, który zakazał pochówku Polinejkesa kierując się racjami dobra .Play this game to review Other.. Gniew bogów, który ściągnął na siebie Lajos, decyduje o losie kolejnych pokoleń.. Tragedia oparta jest na micie tebańskim, o rodzie Labdakidów.. Surowy władca Teb, Kreon, ustanowił zakaz pogrzebania zwłok zdrajcy miasta, Polinejkesa, poległeg.Konflikt między tym, co boskie a tym co, ludzkie.. poleca 78 %.. Kreon to prawodawca i egzekutor praw - król.Przydatność 65% Antygona i Kreon to postacie tragiczne - rozprawka.. Jako niemowlę został porzucony w górach, ponieważ wyrocznia ostrzegła króla tebańskiego, że zostanie zabity z ręki własnego syna, który następnie ożeni się z jego małżonką, a swoją matką, Jokastą.z którego pochodzili Lajos, Edyp, a także Antygona i Ismena..

Dlatego wybór, którego dokonuje Antygona, jest wyborem tragicznym.

Która z postaci dramatu Sofoklesa jest bardziej tragiczna?. Wsławił się wprowadzeniem trzeciego autora na scenę.. Wokół ich konfliktu zbudowano całą fabułę dramatu.. W formie rozprawki ;).. Kierując się miłością do brata pogrzebała go, a Kreon skazał ją na śmierć.Ich portrety, dobrze umotywowane psy­chologicznie, kontrastują ze sobą - wi­dzimy egoizm i altruizm, pychę i skrom­ność, odwagę i lęk, uczucie i rozum.. W tragedii " Antygona " Sofoklesa, przedstawiono konflikt tragiczny, który obejmuje dwie postacie Antygonę i Kreona.. Question from @Gościu1234 - Szkoła podstawowa - PolskiAutor Sofokles żył w V wieku p.n.e., jest jednym z najważniejszych tragików antycznych.. Antygona - tytułowa bohaterka, córka narodzona z kazirodczego związku króla Edypa z Jokastą, która była jego matką (czego Edyp nie był świadomy - o ujawnieniu zbrodni Edypa - ojcobójstwa i kazirodztwa mówi inna tragedia Sofoklesa Król Edyp ).. "Antygona" jest to utwór napisany przez genialnego starożytnego tragika zwanego Sofoklesem.. Pomiędzy synami Edypa - Polinejkesem i Eteoklesem rozgorzała walka o tron.Dlaczego Antygona to bohaterka tragiczna, która ma świadomość tragicznego losu.. 2 0 ' ŋυтα ♪ odpowiedział (a) 18.03.2009 o 18:17Antygona to dramat starogrecki; głos w dyskusji o prawie i władzy, toczącej się w Atenach ..

Akcja jest oparta na konflikcie tragicznym, z historii rodu Labdakidów, do którego doszło po śmierci króla Edypa.

Ich konflikt jest tragiczny, ponieważ polega na istnieniu dwóch równorzędnych, a zarazem wykluczających się racji, pomiędzy którymi nie sposób dokonać wyboru.. Ich racje są sprzeczne, dlatego prowadzą do tragicznego konfliktu.. Na początku warto zastanowić się nad samym znaczeniem słowa "postać tragiczna".. Jej ojciec, w wyniku tragicznego losu musiał opuścić miasto, a o pozostawioną przez niego koronę walczyli bracia Antygony i Ismeny- Eteokles i Polinejkes.Drugim argumentem jest to, że Antygona musiała wybierać pomiędzy prawem boskim, a prawem stanowionym, wybierała pomiędzy miłością do brata, a możliwością utraty życia.. Bohaterowie tragedii reprezentują postawy i wartości sprzeczne, przeciwstawne, nie do pogodzenia.. Antygona musi wybierać pomiędzy prawami boskimi a ludzkimi.. Tragizm bohaterów "Antygony" Sofoklesa: Antygona, Kreon, Hajmon, IsmenaKto według Ciebie miał rację, Kreon czy Antygona?. Antygona musi dokonać wyboru między dwoma racjami, z których obie są ważne i sprzeczne ze sobą.. Ich racje są sprzeczne, dlatego prowadzą do tragicznego konfliktu.Kreon czy Antygona?. "Antygona" opiera się konflikcie tragicznym - głównymi postaciami są tutaj tytułowa bohaterka i jej wuj Kreon, który jest królem Teb.Postać tragiczna świadomie lub nieświadomie sprowadza na siebie zgubę i niezależnie od siły charakteru, niezwykłości czynu i szlachetności intencji, staje się zarazem ofiarą i winowajcą.. Dotyczą one bardzo konkretnej sprawy.Jeśli chodzi o Polinejkesa - Kreon zakazuje pogrzebu zdrajcy.. Kreon jest konsekwentny.. Tematem tragedii jest czyn Antygony, która przeciwstawia się rozkazowi króla i dokonuje pochówku brata.. Tytułowa bohaterka kierowała się prawem boskim, a Kreon zasadą, że zdrajcę należy ukarać.. kto jest bohaterem tragicznym rozprawka.zip na koncie użytkownika drorafreedom • Data dodania: 24 sty 2015 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Czy Antygona jest bohaterką tragiczną?.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt